Skip to main content

Ako môžem získať zelenú kartu v USA?

By November 25, 2020March 29th, 2021Foreign Language Articles, Immigration

Je viacero spôsobov ako môžete získať zelenú kartu v USA a v tomto blogu si ich zosumarizujeme.

I. Zelená karta cez rodinného príslušníka

Držitelia zelenej karty alebo občania USA môžu sponzorovať určitých rodinných príslušníkov. Existujú 2 kategórie rodinných príslušníkov ktorí môžu byť sponzorovaní o zelenú kartu

 

 1. Tzv. Immediate relatives (alebo najbližší rodinní príslušníci)

Táto kategória zahrňuje:

 

 • Manžela/manželku občana USA
 • Deti občana USA (ak majú pod 21 rokov a nie slobodné)
 • Rodičov občana USA (ak je občan USA starší ako 21 rokov)

2. Tzv. Preferenčné kategórie

Táto kategória zahrňuje:

 

 • Deti občanov USA (ak sú deti staršie ako 21 rokov)
 • Manžel/manželka a deti (ak sú deti mladšie ako 21 rokov a slobodné) držiteľa zelenej karty
 • Slobodné deti pod 21 rokov držiteľov zelenej karty
 • Vydaté/oženené deti amerických občanov
 • Súrodenci amerických občanov (ak je občan USA starší ako 21 rokov)

Proces žiadania o zelenú kartu

Sú dve možnosti ako môže váš rodinný príslušník požiadať o zelenú kartu;

 

 1. Ak je váš rodinný príslušník v USA (napríklad tu pracuje na H1B víza) v čase keď budete podávať žiadosť o elenú kartu, tak môže požiadať o “Adjustment of Status” v USA. Toto znamená, že Váš rodinný príslušník môže ostať počas celého procesu žiadania o zelenú kartu v USA.
 2. Ak váš rodinný príslšník nie je v USA v čase keď chce žiadať o zelenú kartu tak bude musieť požiadať o imigračné víza na Americkej ambasáde.

V oboch prípadoch budete vy ako držiteľ zelenej karty/občan USA podať I-130, a ak bude Váš rodinný prślušník žiadať o Adjustment of Status tak bude musiet submitovať ďalšie formy pre USCIS.

Na ako dlho mi bude udelená zelená karta?

Ak podávate zelenú kartu na základe svadby s americkým občanom, tak zelená karta vám bude udelená na 2 roky. V tomto prípade je dôležité si pamätať, že 90 dní pred 2. výročím ako vám bola zelená karta udelená budete musieť podať žiadosť o permanentnú zelenú kartu (Formu I-751).

V ostatnćh prípadoch Vám bude zelená karta udelená na 10 rokov.

Po koľkých rokoch môžem požiadať o americké občianstvo?

Vo väčšine prípadov môžete požiadať o občianstvo po 5 rokov odkedy vám bola udelená zelená karta. Avšak ak ste získali zelenú kartu na základe svadby s americkým občanom, tak v tom prípade môžete požiadať o občianstvo už po 3 rokoch odo dňa kedy vám bola udelená zelená karta.

II. Zelená karta cez investíciu v USA (EB-5 zelená karta)

Ďalším spôsobom ako získať zelenú kartu je ak investujete buď 1,8 milióna USD alebo 900,000 USD (900,000 USD stačí byť investovaných v oblastiach kde je vysoká nezamestnanosť alebo v tzv. Vidieckych oblastiach (mimo veľkých miest).

Aby vám bola udelená zelená karta cez EB-5 program tak budete musieť splniť nasledovné požiadavky;

 

 • Investovať 900,000 USD/1,8 milióna USD
 • Preukázať že peniaze ktoré investujete pochádzajú z legitímneho zdroja (napríklad úspory zo zamestnania, dedičstvo, predaj domu atď)
 • Nestačí preukázať že premýšľate nad investíciou – peniaze musia byť investované v čase keď žiadate o zelenú kartu
 • Môžete buď založiť svoj vlastný biznis alebo kúpiť už rozbehnutý biznis
 • Musíte preukázať že vaša investícia povedie k vytvoreniu 10 pracovných pozícií na plný úväzok

Proces žiadania o EB-5 zelenú kartu je extrémne komplexný a zložitý a tak odporúčame aby ste kontaktovali imigračného právnika ktorý vám s touto petíciou pomôže.

Na ako dlho mi bude zelená karta udelená ak požiadam cez EB-5 program?

Zelená karta vám bude udelená na 2 roky, a ak po 2 rokoch preukážete že zamestnávate 10 zamestnancov a spĺňate všetky požiadavky, tak vám bude udelená zelená karta na 10 rokov. Predtým než budete môcť požiadať o EB-5elenú kartu budete musieť mať schválenú formu I-526.

Je dôležité si uvedomiť aký je rozdiel medzi Eb-5 zelenou kartou a E-2 vízami, lebo je našou skúsenosťou že veľa klientov si tieto 2 kategórie pletie.

E-2 víza sú víza, a nie sú zelenou kartou. Občania Slovenskej Republiky môžu dostať E-2 víza na 2 roky, a potom si ich môžu obnovovať. Investícia ktorá je nutná pre E-2 víza je oveľa nižšia než investícia ktorá je potrebná pre EB-5 zelenú kartu (naši klienti zvyčajne investujú okolo 80,000-200,000 USD – výška ivnestície bude závisieť na type vášho biznisu).

Eb-5 zelená karta vám zaručuje že budete mať v USA status permanentného rezidenta a môžete v USA žiť neobmedzene. Po 5 rokoch odkedy vám bola zelená karta udelená budete môcť požiadať aj o americké občianstvo.

III. Zelená karta cez lotériu

Každý rok americká vláda uverejní dátumy počas ktorých môžete požiadať o zelenú kartu v lotérii. Napríklad tento rok bola lotéria spustená od 7. Októbra do 11. Novembr, 2020.

Diversity lotéria je program ktorý každý rok vyberie 50,000 aplikácií ľudí z celého sveta a udelí  im možnosť požiadať o zelenú kartu. Vláda zvyčajne oznámi v Máji každého roku kto bol v lotérii vybratý a vy potom budete musieť požiadať o zelenú kartu buď cez americkú ambasádu alebo ak ste v USA tak cez USCIS.

Vyhrať zelenú kartu v lotérii je snom snáď každého a asi najjednoduchší spôsob ako zelenú kartu dostať.

IV. Zelená karta cez zamestnanie

Ďalším spôsobom ako získať zelenú kartu je nájsť zamestnávateľa v USA ktorý bude ochotní vás sponzorovať.

Existuje niekoľko kategórií zelených kariet cez zamestnanie

 

 • Eb-1A zelená karta

Táto kategória je pre:

 

 • Ľudí s mimoriadnyn talentom (EB-1A);
 • Vynikajúcich profesorov/vedcov (EB-1B);
 • Medzinárodnych manažérov/výkonných riaditeľov (EB-1C)

EB-1A

Táto kategória je určená pre ľudí ktorí sú absolútnou špičkou vo svojom obore a sú schopní preukázať že patria medzi top ľudí v ich danom obore.

Jedným obrovským pozitívom tejto kategórie je, že pre túto kategóriu nepotrebujete mať zamestnávateľa, a môžete podať tzv. Self-petition, čiže sponzorovať samého/samú seba.

Veľa športovcov, umelcov, ale aj podnikateľov žiada o túto zelenú kartu. Iba malá skupina ľudí ktorí sú špičkou v ich obore sa kvalifikuje pod touto kategóriou.

Kliknite sem pre viac informácií.

EB-1B

Táto kategória je určená pre vynikajúcich profesorov/vedcov ktorí musia preukázať medzinárodné uznanie. Pre túto kategóriu musíte mať pracovnú ponuku od zamestnávateľa.

Kliknite sem pre viac informácií.

 

 • EB-2 zelená karta –táto kategória je pre ľudí ktorí majú tzv. Advanced degree (americký Master alebo vyššie alebo ak ste výnimočný vo vašom obore

FREE Visa Resources

Click on the buttons below in order to claim your free Visa Guide (E-1, E-2, TN, EB-5, H-1B, L-1, PERM, NIW, EB-1, O-1, E-3), sign up for our free Webinar, join our Facebook Group, or watch our videos.

Download FREE Visa Guide
Sign Up For Our Webinar
Join Our Facebook Group
Watch Our Videos

Set up a Visa or Green Card Consultation

For a dedicated one-on-one consultation with one of our lawyers, click on the button below to schedule your consultation.

Schedule a consultation

This website and blog constitutes attorney advertising. Do not consider anything in this website or blog legal advice and nothing in this website constitutes an attorney-client relationship being formed. Set up a one-hour consultation with us before acting on anything you read here. Past results are no guarantee of future results and prior results do not imply or predict future results. Each case is different and must be judged on its own merits.

Leave a Reply

UPCOMING WEBINARS